Zánět spojivek u dětí

Jedním z typických onemocnění v dětském věku je mimo jiné také zánět spojivek, který dokáže děti i rodiče pořádně potrápit, avšak naštěstí většinou nemívá vážné následky. Důležité ovšem je poskytnout dítěti správnou lékařskou péči. Protože zrak je snad nejdůležitějším smyslem v lidském těle, rozhodně léčbu zánětu očních spojivek nepodceňujte, protože byste tak mohli ohrozit zrak svého potomka!

Zánět spojivek u kojenců

Stejně jako u dospělých mohou také u malých dětí vyvolat nepříjemný zánět spojivek nejrůznější příčiny, takže průběh zánětu může být velmi rozdílný. V případě alergických spouštěčů je navíc nutné připravit se také na to, že se zánět pravděpodobně bude často opakovat.

U alergií není při zánětu sekrece z očí velká, oči jsou podrážděné a červené; někdy lze také pozorovat otok víček a spojivek. Optimální terapií je nalezení a odstranění alergenu, ale to se ne vždy podaří. Naštěstí jsou dnes k dostání nejrůznější oční kapky, masti, gely i spreje, které tlumí různorodé alergické projevy. Někdy je bohužel nutné podat dítěti lokální či celkové kortikoidy.

Pro děti jsou běžně doporučovány tyto přípravky:

  • Ophthalmo-Septonex (účinná látka Carbethopendecinii bromidum) – při mírném průběhu zánětu
  • Opthalmo-Framykoin (účinná látka Bacitracinum zincicum), Tobrex mast nebo kapky (léčivá látka Tobramycin), Kanamycin mast nebo kapky (účinná složka Kanamycini sulfas), Garasone (léčivá látka Gentamicini sulfas a Betamethasoni natrii phosphas)
  • při alergických zánětech spojivek – Maxitrol, Spersallerg (obsahuje dvě účinné látky Tetryzolin k omezení zánětlivého podráždění a otoku a Antazolin zmírňující alergii), Opatanol, Zaditen kapky atd.
  • Pamycon (účinná látka Neomycini sulfas) – antibiotické kapky k léčbě přidružených zánětů v nose a uších

Typický bakteriální zánět spojivek u kojenců a novorozenců začíná mezi 2. až 14. dnem života. Projevuje se hustým hnisavým sekretem, otokem a zčervenáním očí, které mohou být navíc světloplaché. Léčba spočívá v asi 10 dní trvající aplikaci antibiotik ve formě kapek nebo mastí.

 

Komentáře, diskuze

dado
27.6.2014 23:16
Ano Lenko, dobře se se ptáte. Jsme rádi, že odpůrci antibiotik a příznivci alternativní medicíny a zbrojení proti vakcínám jsou vždy otevřeni novým pohledům. když si přečtete první odstavec, že můžete ohrozit zrak dítěte, a dále je několik drůhů na různé druhy a stupně nemoci, zjistíte že jsou to všechno antibiotika. Takže pro Vás doporučuji jít třeba za léčitelem, jeden vynikající( na Moravě ho přezdívají mentál) ale v dobrém, zejména u dětí léčí zánět spojivek, coby infekční onemocnění výplachem Alpou, lze použít i mátový čaj s pelyňkem, postačí i slivovice, kteoru zároveň můžete použít na vlastní spotřebu a číňané si oko vytřou čínskou mastí( ta není jen na štípance od komára...
Odpovědět
Prodado
6.9.2014 8:04
Milá Dado, možná jste ještě neprozřela...antibiotika nejsou samospasitelná a pokud je zánět například virový, dítěti naopak ublíží antibiotika. Jinak pro Lenku: na záněty očí je nejlepší Světlík lékařský. Přeji hezký den všem
Odpovědět
Lenka
22.2.2014 17:06
Dá se to léčit i jinak než antibiotiky?
Odpovědět

Přidat komentář