Přenos zánětu spojivek

Konjunktivitida představuje vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které se šíří vzduchem, takže pokud je ve vaší blízkosti osoba mající zánět spojivek, je velmi pravděpodobné, že se také nakazíte. Právě proto, že je přenos tak snadný, můžete se také nejednou setkat i s opakovaným zánětem spojivek, jelikož po vyléčení se v těle netvoří žádné protilátky.

Nakažený člověk nesmí s ostatními členy rodiny používat stejný ručník ani povlečení na spaní a v případě malých dětí se musí tyto věci pravidelně měnit a prát, nejlépe vždy jednou za dva dny. Vyhnete se tak opakované kontaminaci, případně přenosu zánětu do druhého oka, pokud je zasaženo pouze jedno.

Jako prevence proti návratu zánětu je proto důležité dodržovat pečlivě hygienu a dbát o zdraví svých očí. Oči nesmíte přetěžovat dlouhodobou prací v prašném prostředí či u počítače. Dbejte na jejich ochranu před působením větru a prudkého slunečního záření. Lidé nosící kontaktní čočky musí rovněž pečlivě dbát o jejich čištění. Ani dodržení těchto zásad vám však nezaručí, že se se zánětem spojivek již nesetkáte.

Inkubační doba

Od prvního kontaktu s infekcí až po projevení se prvních příznaků může uplynout různě dlouhá inkubační doba podle toho, s jakou formou zánětu spojivek jste přišli do kontaktu:

  • nejakutnější forma se projeví během pár hodin a má velmi prudký průběh
  • pozvolnější infekční typ nastupuje po pár dnech a trvá až 14 dní
  • alergická případně chronická konjunktivitida nastupuje po pár dnech až týdnech a trvá měsíce
 

Komentáře, diskuze

radec
28.1.2021 18:27
Mohu stymto do práce.
Odpovědět
saso
9.5.2016 20:54
Jak to může být infekční ?
Odpovědět
dado
27.6.2014 23:10
Ne brýle můžete klidně nosit a nazapoměňte ty brýle osahat a promnout si oko, aby jste zuabránil přenostu!!
Odpovědět
Mono
15.3.2014 9:37
Může se to přenášet když si půjčím sluneční brýle?
Odpovědět

Přidat komentář